Αρχική / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Παρέλαση Άρη στο Περιστέρι, 1-3 σε ματσάρα

27/09/2021 9:45 μμ

Παρέλαση Άρη στο Περιστέρι, 1-3 σε ματσάρα

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο Περιστέρι.

Γράφει ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΕΛΙΔΗΣ

Τι κι αν χρειάστηκε να προχωρήσει σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές; Τι κι αν φωνάζει για μη καταλογισμό πέναλτι στο 48ο λεπτό; Ο Άρης αποδείχθηκε ατσάλινος, πέρασε με το εμφατικό 1-3 από την έδρα του Ατρόμητου και έδειξε ότι το άσχημο ξεκίνημα αποτελεί οριστικό παρελθόν.

Μαντσίνι και… ψυχρολουσία

Ο Άρης ξεκίνησε ιδανικά το ματς, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντανιέλ Μαντσίνι μόλις στο 11′. Η ομάδα του Μάντζιου αναπτύχθηκε πολύ ωραία από τα δεξιά, ο Σούντγκρεν μπήκε στη μεγάλη περιοχή κι έκοψε στο ύψος του πέναλτι για τον Μαντσίνι, ο οποίος κεραυνοβόλησε την εστία του Πίριτς.

Ο Ατρόμητος απάντησε με ένα δυνατό σουτ του Κουλούρη στο 14′, ο Καμαρά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα και στο 16′ ήρθε η πιο ουσιαστική ευκαιρία για την ομάδα του Παράσχου. Ο Μουνίθ βρήκε εξαιρετικά τον Κουλούρη, ο Έλληνας επιθετικός σούταρε με τον Κουέστα να τον σταματά και στη συνέχεια της φάσης ο Σπιριντόνοβιτς αστόχησε από πολύ καλή θέση.

Στο 25′ ο Μαντσίνι τραυματίστηκε και χρειάστηκε να αντικατασταθεί από τον Ματέο Γκαρσία. Πέντε λεπτά αργότερα, συγκρούστηκαν στο κεφάλι οι Παπαδόπουλος και Γκάνεα, με αμφότερους να συνεχίζουν το ματς με επίδεσμο.

Στο 35′ ο Σάσα σέντραρε από τα δεξιά, είχαμε προσωρινό διώξιμο από παίκτες του Ατρόμητου, με τον Ματέο Γκαρσία να πιάνει ένα χλιαρό πλασέ.

Στο 37′ ο Καμαρά έκανε μία εξαιρετική ενέργεια στο κέντρο, έβγαλε απίστευτη κάθετη στον Εντιαγέ, ο οποίος σταματήθηκε την τελευταία στιγμή από τον Πίριτς.

Στο 43ο λεπτό ο Άρης έφτασε σε δεύτερο γκολ, όμως αυτό ακυρώθηκε σωστά λόγω οφσάιντ. Γύρισμα Καμαρά, διώξιμο της μπάλας, ο Τζέγκο πιάνει την κεφαλιά, ο Πίριτς αποκρούει και ο Εντιαγέ σκοράρει. Ο Περράκης υποδεικνύει οφσάιντ τον Εντιαγέ στη φάση του Τζέγκο.

Στο 45′ ήταν η σειρά του Καμαρά να υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

Η ισοφάριση για τον Ατρόμητο ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Σάλομον έβγαλε τον Κουλούρη στην πλάτη της άμυνας του Άρη, αυτός νικήθηκε αρχικά από τον Κουέστα και ο Σπιριντόνοβιτς στο ριμπάουντ σημείωσε το 1-1.

“Μίλησαν” οι Ματέο και Γκάμα

Στην επανάληψη ο Άρης ξεκίνησε με δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Δεληζήσης αντικατέστησε τον τραυματία Φαμπιάνο.

Στο 48ο λεπτό έλαβε χώρα μία φάση που είχε ως αποτέλεσμα να “χαθούν” πέντε αγωνιστικά λεπτά. Ο Παπαδόπουλος απέκρουσε με το χέρι μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου, όμως η μπάλα είχε χτυπήσει πρώτα στο πόδι του. Οι κίτρινοι ζήτησαν επιτακτικά πέναλτι, ο Περράκης πήγε στο VAR και αποφάσισε τελικά τη συνέχιση του αγώνα, με τον πάγκο του Άρη να βράζει.

Στο 54′ ο Σάσα είχε μία καλή ευκαιρία με σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 57′ ο Κουέστα πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε τακουνάκι του Κουλούρη.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 1-2 για τον Άρη. Ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ, ο Κουλούρης υπέπεσε σε χέρι, με τον Περράκη να καταλογίζει πέναλτι και τον Πορτογάλο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα. Το “μάτιασμα” για την ομάδα του Μάντζιου συνεχίστηκε, καθώς στο 63′ ο σκόρερ Γκάμα πέρασε κι αυτός εκτός λόγω τραυματισμού (μπήκε ο Χαΐροβιτς).

Παρά την τριπλή ατυχία, όμως, ο Άρης δεν το έβαλε κάτω, φτάνοντας σε τρίτο γκολ στο 66′, με τον Ματέο Γκαρσία να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από αντεπίθεση και να πλασάρει ψύχραιμα τον Πίριτς.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε στη συνέχεια για να αναστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και στο 68′ ο Κουέστα είπε νέο “όχι” στον Κουλούρη. Η πιο μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τους Περιστεριώτες στο 75′, όταν ο Δεληζήσης απέκρουσε πάνω στη γραμμή τα απανωτά σουτ των Ντένιτς και Βασιλαντωνόπουλου. Μάλιστα, στο σημείο αυτό είχαμε νέα διακοπή, προκειμένου ο ρέφερι να ελέγξει στο VAR αν η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Άρης έκανε διαχείριση του υπέρ του αποτελέσματος. Ο Ατρόμητος απείλησε με Κουλούρη και Μπεντινέλι στις καθυστερήσεις, αλλά το 1-3 έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης (86′ Πιζάνο), Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς, Καρτάλης (61′ Νάτσος), Μουνίθ (74′ Κωτσόπουλος), Σπιριντόνοβιτς (86′ Μπεντινέλι), Κουλούρης.

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο (46′ λ.τρ. Δεληζήσης), Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα (63′ λ.τρ. Χαΐροβιτς), Εντιαγέ (85′ Ματίγια), Μαντσίνι (26 λ.τρ. Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (85′ Αλί).