Αρχική / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ερυθρόλευκο έπος στο Μπέρμιγχαμ!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

03/05/202412:09 πμ

Ερυθρόλευκο έπος στο Μπέρμιγχαμ!

Ο Ολυμπιακός υπέταξε και την Άστον Βίλα με σκορ 2-4 και βάζει πλώρη για τον πρώτο τελικό της ιστορίας του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση

Intime
Φωτ. Intime

Γράφει THESSNEWS-DESK

Ένα βράδυ που θα μνημονεύεται για χρόνια έζησε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Άστον Βίλα, επικρατώντας με 2-4 μέσα στο Villa Park. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ απέκτησε σαφές προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» χάρις σε χατ τρικ του Αγιούμπ Ελ Καμπί. Το τέταρτο γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Σαντιάγκο Έζε.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας ψηλά την Άστον Βίλα, θέλοντας να την αιφνιδιάσει. Οι Βίλανς σύντομα πήραν τα πάνω τους. Στο 6′ ο Ρότζερς βρήκε χώρο και σούταρε από τα αριστερά εκτός περιοχής, ο Τζολάκης εκτινάχθηκε στην αριστερή γωνία του και έδιωξε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπέιλι βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Ιμπόρα.

Οι Πειραιώτες έβαλαν “φωτιά” στο παιχνίδι στο 17ο λεπτό. Ελ Κααμπί έφυγε σε θέση τετ α τετ, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τσικίνιο με το τακουνάκι. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του, αλλά μετά από εξέταση στο VAR το γκολ μέτρησε. Οι ερυθρόλευκοι αιφνιδίασαν απόλυτα τη Βίλα και δεν σταμάτησαν εκεί.

Στο 29ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους. Μετά από κλέψιμο του Ρέτσου, ο Τσικίνιο με τακουνάκι μοίρασε στον Ποντένσε, ο οποίος με απίστευτη μεταβίβαση βρήκε τον Ελ Κααμπί στην περιοχή. Ο Μαροκινός στράικερ έστρωσε την μπάλα μπροστά του με το κεφάλι και πλάσαρε τον Όλσεν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 39ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε νέα καλή στιγμή με σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής που πέρασε έξω. Η Άστον Βίλα μπόρεσε στο 45+1′ να μειώσει. Ο Κας πήρε μέτρα από τα δεξιά, μοίρασε στον Ντιαμπί, ο οποίος βρήκε στα δεξιά της περιοχής τον Γουότκινς, ο οποίος πλάσαρε τον Τζολάκη για το 2-1. Αμέσως μετά οι Βίλανς απείλησαν εκ νέου με τον Λουίζ, αλλά ο Ορτέγκα φώναξε “παρών”.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Άστον Βίλα να παίρνει σύντομα τα ηνία και στον 52ο λεπτό οι Βίλανς ισοφάρισαν. αθιά μεταβίβαση προς τον Μπέιλι δεξιά της περιοχής, εκείνος μεταβίβαση τον Ντιαμπί, ο οποίος σούταρε και νίκησε τον Τζολάκη στην κλειστή του γωνία για το 2-2.

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από τα δεξιά, ο Ρέτσος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντόουγκλας Λουίζ και ο διαιτητή έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ελ Κααμπί φυσικά ανέλαβε την εκτέλεση και στο 56′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το χατ-τρικ.

O Ολυμπιακός “πάγωσε” τον ρυθμό και κράτησε την Άστον Βίλα μακριά από την περιοχή του. Στο 67ο λεπτό ξαναχτύπησε και πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Έσε έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Κόνσα, ο Όλσεν δεν κατάφερε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Πειραιώτες έλεγχαν την κατάσταση και στο 80ο λεπτό απείλησαν από μακριά, με τον Όλσεν να αποκρούει δύσκολα. Στο 81ο ο Κάρμο δεν μπόρεσε να διώξει, μάρκαρε στη συνέχεια τον Ντουράν, ο οποίος έπεσε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. λεπτό. Ο Ντόουγκλας Λουίζ εκτέλεσε, χτύπησε η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Τζολάκη και άουτ και οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το 4-2.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Όλσεν, Κας, Κόνσα, Λανγκλέ, Ντιν, Μπέιλι, Μαγκίν, Λουίζ, Ρότζερς, Ντιαμπί, Γουότκινς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα (46′ Ρίτσαρντς), Έσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.

Πηγή: sport24.gr