Αρχική / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Αυτός δεν ήταν Άρης, ήττα 1-0 από Ιωνικό

17/09/2021 9:26 μμ

Αυτός δεν ήταν Άρης, ήττα 1-0 από Ιωνικό

Πολύ μακριά… από τον καλό τους εαυτό οι κίτρινοι.

Γράφει ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΕΛΙΔΗΣ

Πραγματοποιώντας μία πολύ άσχημη εμφάνιση, ο Άρης έφυγε ηττημένος με 1-0 από τη Νεάπολη, με το πανέμορφο γκολ του Αοσμάν στο 86ο λεπτό να χαρίζει τη νίκη στον Ιωνικό.

Οι κίτρινοι βρέθηκαν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό, με τους Θεσσαλονικείς να μη λειτουργούν καλά ούτε σε ομαδικό ούτε σε ατομικό επίπεδο και την ήττα να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο.

“Φτωχό” πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο στη Νεάπολη έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να κινείται σε μέτρια επίπεδα, στερούμενη φαντασία στην επίθεση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους κιτρίνους ήρθε μόλις στο 43ο λεπτό, όταν ο Μπερτόλιο από τα αριστερά πάσαρε στον Ιτούρμπε και το διαγώνιο σουτ του τελευταίου κατέληξε λίγο άουτ.

Είχε προηγηθεί ένα δυνατό άστοχο σουτ του Μπερτόλιο ένα λεπτό νωρίτερα, ενώ ως μοναδική έτερη ευκαιρία λογίζεται το σουτ του Σάσα στο 4ο λεπτό, που μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

Ο Ιωνικός πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ με τον Λένις στο 22ο λεπτό (δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή), όμως ο διαιτητής Κουτσιαύτης το ακύρωσε λόγω οφσάιντ, ύστερα από διαβούλευση με το VAR.

Έξι λεπτά αργότερα ο Λένις τραυματίστηκε και δεν κατόρθωσε να συνεχίσει το παιχνίδι, με τον Ματσούκα να τον αντικαθιστά.

Φουλ επίθεση από Μάντζιο, αλλά…

Ο Μάντζιος θέλησε να “ανακατέψει την τράπουλα” από την αρχή του δεύτερου μέρους, κάνοντας τον Άρη σαφώς πιο επιθετικό. Ο Γκάμα πέρασε στη θέση του Ιτούρμπε και ο νεοφερμένος Αλί στη θέση του Μπερτόλιο, με τη διάταξη να αλλάζει σε 4-4-2.

Στο 49′ ο Καμαρά έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Σούντγκρεν να σεντράρει από τα δεξιά και τον Μαυριτανό να βρίσκει εξ επαφής την μπάλα, αλλά να τη στέλνει απελπιστικά άουτ.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 81′ για να καταγράψουμε την επόμενη σημαντική ευκαιρία, ίσως τη μεγαλύτερη των κιτρίνων στο παιχνίδι. Πρωταγωνιστής ο Ιζέτ Χαΐροβιτς (είχε αντικαταστήσει τον Μαντσίνι στο 68′), με τον Βόσνιο να αξιοποιεί με κεφαλιά τη σέντρα του Γκάμα και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 84′ απώλεσε παρόμοια ευκαιρία ο Αλί, και πάλι από σέντρα του Γκάμα.

Έτσι, επιβεβαιώθηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Ο ακίνδυνος μέχρι τότε Ιωνικός βγήκε στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στο 86′ στα πόδια του Αοσμάν και ο 26χρονος Σύριος επιτελικός μέσος εξαπέλυσε ένα κεραυνό λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Ντένις να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι Νικαιώτες κατάφεραν να διαχειριστούν αυτό το προβάδισμα στα εναπομείναντα λεπτά, πανηγυρίζοντας στο τέλος την παρθενική τους νίκη στην επιστροφή στη Superleague.

Οι συνθέσεις:

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσι, Σάντσες, Μύγας, Γκοτσούλιας (54′ λ. τρ. Κάνιας), Ντάλσιο, Καμπράλ (88′ Κιάκος), Αοσμάν (88′ Βαφέας), Λένις (28′ λ.τρ. Ματσούκας), Τουράμ.

Άρης: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάκιτς (57′ Γκάνεα), Σάσα, Εντιαγέ, Ιτούρμπε (46′ Γκάμα), Μπερτόλιο (46′ Αλί), Μαντσίνι (68′ Χαΐροβιτς), Καμαρά (83′ Μάνος).