ΠΑΟΚ: Άδικη ήττα - Όλα για όλα στη ρεβάνς της Τούμπας με Κρασνοντάρ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 23.9.2020 | 00:03 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

ΤHESSNEWS-DESK

Ο Δικέφαλος του Βορρά ηττήθηκε στην Ρωσία με 2-1 από την Κρασνοντάρ χάνοντας πέναλντι και έχοντας δοκάρι όντας σχεδόν καλύτερος και τα 90 λεπτά στον αγώνα.

Οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα ξεκίνησαν δυναμικά και θα είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 7ο λεπτό όταν ο Πέλκας έχασε το πέναλντι που κέρδισε ο Σβαμπ μετά από χέρι του αμυντικού της ρωσικής ομάδας.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ επέλεξε να στείλει στο κέντρο του γηπέδου όμως δεν «ψάρωσε» τον τερματοφύλακα ο οποίος κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Στην συνέχεια οι Ρώσοι πήραν τα ηνία του αγώνα με την μεσοεπιθετική πλευρά να βγάζει όμορφους συνδυασμούς με τον Ζίβκοβιτς σε ελάχιστες φάσεις να κρατάει το 0-0. Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί με τον Δημήτρη Πέλκα σε μια πολύ ωραία αντεπίθεση όπου ο Γιαννούλης βρήκε τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκείνος προχώρησε από αριστερή και με όμορφη παράλληλη σέντρα βρήκε τον αρχηγό του ΠΑΟΚ όπου με ωραίο τσίμπημα της μπάλας την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 στο 32ο λεπτό.

Η χαρά των ασπρόμαυρων δεν κράτησε παρά 7 λεπτά όταν ο Δημήτρης Γιαννούλης έκανε ένα άτσαλο μαρκάρισμα εντός περιοχής, βρίσκοντας τον αντίπαλο με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Κλάεσον να γράφει το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος στο γήπεδο μπήκε ο ΠΑΟΚ της Μπενφίκα. Η μία φάση διαδέχονταν την άλλη με τους παίκτες του Αμπελ Φερέιρα να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Κορυφαία στιγμή το δοκάρι με τον Ελ Καντουρί.

Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως, ένας ακόμα όμορφος συνδυασμός των παικτών της Κρασνοντάρ έφερε στο 71ο λεπτό το 2-1. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, δεν κατάφερε όμως να βρει μια τελική προσπάθεια που θα του έφερνε την ισοφάριση.

Ραντεβού την επόμενη εβδομάδα στην Τούμπα όπου ο Δικέφαλος του Βορρά με τις προσθήκες του Τσόλακ και του Ουάγκε μπορεί να ελπίζει για την ανατροπή και την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.