ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-1! Κρατάει τρίποντο και γκολ Λάμπρου

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 19.1.2020 | 20:36 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

THESSNEWS-DESK

Τόσο…. όσο έπαιξε ο Δικέφαλος του Βορρά απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης γα να πάρει τους τρεις πόντους της νίκης σε αυτό το αγωνιστικό ράλι του Ιανουαρίου με συνεχείς αγώνες ανά τρεις μέρες.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα μπήξε δυνατά στον αγώνα και είχε την ευκαιρία πολύ νωρίς να ανοίξει το σκορ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης πίεζαν ψηλά και κατάφεραν συν τω χρόνω να ισορροπήσουν το ματς.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε νωθρός και ακίνδυνος μέχρι το 29ο λεπτό. Φάουλ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου. Λημνιός και Βιερίνια κάνουν έξυπνη κομπίνα με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να κάνει κάθετη πάσα προς την περιοχή, η μπάλα χτυπάει σε αμυνόμενο και στρώνεται στον Σβιντέρσκι που δεν το χάνει και κάνει το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε όπως μας έχει συνηθίσει η ομάδα του Δικεφάλου τους τελευταίους αγώνες. Πρωτοβουλία ο αντίπαλος, μαζική άμυνα, λίγο πανικός με δύο φάσεις για πέναλντι που ζήτησαν οι Αρκάδες να χρειάζεται το VAR να αποφανθεί.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 59ο λεπτό όπου σε μια επίθεση του ΠΑΟΚ ο επόπτης σηκώνει την σημαία για οφσάιντ, ο Πέλκας σκοράρει και το VAR μετράει το γκολ κανονικά κάνοντας το 2-0 λίγο πριν δώσει την θέση του στον Λάμπρου.

Λάμπρου, ο οποίος σκόραρε το τρίτο γκολ του Δικεφάλου ενώ νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες. Το τελικό σκορ έγραψε ο Φερνάντεθ στο 84ο λεπτό για τους Αρκάδες. Επόμενος αγώνας για τον Δικέφαλο του Βορρά την Πέμπτη στη Λαμία κόντρα στην τοπική ομάδα.