Δίλεπτο καταστροφής και 3-1 ήττα στην Κρήτη για Άρη

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 14.12.2019 | 19:15 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

ΤHESSNEWS-DESK

Ένα καταστροφικό δίλεπτο ήταν αρκετό για να καταστρέψει όλη την καλή δουλειά μέχρι το 70 των παικτών του Άρη. Ήττα στην Κρήτη και προβληματισμός ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Δυνατά μπήκαν οι κίτρινοι στον αγώνα που έκαναν τρεις φάσεις στο πρώτα 12 λεπτά. Στην τρίτη και... φαρμακερή ο Ιντέγε είδε την μπάλα να στρώνετε μπροστά του μετά από εκτέλεση κόρνερ και να πλασάρει εύστοχα για το 0-1.

Ο επιθετικός των κιτρίνων επέστρεψε στην ενδεκάδα μετά την τιμωρία του και σκόραρε προς τέρψιν των οπαδών του Άρη που περιμένουν όλο και περισσότερα τέρματα από τον πιο ακριβοπληρωμένο παίκτη της ομάδας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, είχαν αμέσως ένα άστοχο σουτ με τον Βαζ αλλά η μεγάλη φάση ήταν με Τσιλιανίδη στο 22 που έφυγε απέναντι από τον Κουέστα, καθυστέρησε ντριμπλάροντας τον τερματοφύλακα του αέρα και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει. Βέβαια όπως έδειξε το ριπλέι, ο Τσιλιανίδης ξεκίνησε από θέση οφσαιντ οπότε το VAR θα είχε ακυρώσει το γκολ αν αυτό είχε επιτευχθεί.

Ο ΟΦΗ τελικά βρήκε το 1-1 με τον Βαζ στο 30ο λεπτό. Σε μια ακόμα καλή επίθεση των Κρητικών η μπάλα με καλή κυκλοφορία πέρασε από τα δεξιά στα αριστερά της επίθεσης ο Κοροβέσης κάνει το overlap, δίνει στον Βαζ στο ύψος του πέναλντι ο οποίος ανενόχλητος πλασάρει τον Κουέστα.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά δραστήριες, είχαν ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ όμως το σφύριγμα του διαιτητή τις έστειλε ισόπαλες με 1-1 στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα και την κατοχή με τον ΟΦΗ να ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

Ο Ιντέγε έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 66 να σκοράρει για δεύτερη φορά καθώς το εξαιρετικό του σουτ στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα απεκρούστηκε τελευταία στιγμή από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Πέντε λεπτά όμως αργότερα η αδράνεια της άμυνας των κιτρίνων δίνμει το δικαίωμα στον Φερέιρα να σκοράρει σχεδόν σε κενή εστία. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βαζ σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής η μπάλα κοντράρει στα πόδια του Βέλεθ και αλλάζει πορεία εξουδετερώοντας τον Κουέστα και στρώνεται στα πόδια του Φερέιρα ο οποίος κάνει το 2-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά μετά ο Φιγκειρέδο φεύγει στην αντεπίθεση, σκάβει την μπάλα πάνω από τον Κουέστα και κάνει το 3-1 για τους γηπεδούχους.

Μετά το διπλό σοκ οι παίκτες του Ένινγκ ανασυντάχθηκαν, προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς όμως ιδιαίτερες ευκαιρίες.