Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης! 1-0 κέρδισε την Ξάνθη (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 20.10.2019 | 19:04 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

THESSNEWS-DESK

Ο Άρης έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από τα Πηγάδια.  Ο Μπρούνο Γκάμα μόλις στο 1ο λεπτό ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Ιντέγε και το 1-0 επί της Ξάνθης χάρισε στους «κίτρινους» το... τρίποντο!

Οι Κιτρινόμαυροι ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ από τα... αποδυτήρια, με τον Ιντέγε πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα να κερδίζει πέναλτι και τον Μπρούνο Γκάμα να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

Γκολ που επηρέασε τους γηπεδούχους, με το «πείραμα» του Κίκο Ραμίρεθ με την χρησιμοποίηση του Αριστοτέλη Καρασαλίδη πιο πολύ να μπερδεύει την ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη, ο Ενινγκ, πήγε στην γνωστή συνταγή, σε σύστημα και πρόσωπα, με τους δύο τεχνικούς να επεμβαίνουν στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ισπανός της Ξάνθης, άλλαξε τον Μαλεζά με τον Φασίδη, έστειλε τον Καρασαλίδη στη φυσική του θέση, ενώ η αναγκαστική αλλαγή του εξαιρετικού Κόρχουτ, υποχρέωσε τον Γερμανό προπονητή, να επιστρατεύει τον Σάσα στο αριστερό άκρο (βάζοντας τον Μπα στα χαφ).

Ο Αρης θα μπορούσε να «καθαρίσει» πιο εύκολα το παιχνίδι, αφού είχε πολλές και μεγάλες χαμένες ευκαιρίες - κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο - με τον κορυφαίο του γηπέδου Μπράουν Ιντέγε να σπαταλάει πολλές από αυτές. Η Ξάνθη, αδυνατούσε να απειλήσει, κάτι που έκανε κυρίως με μακρινά σουτ, αλλά και στημένες φάσεις.

Τελικά το 0-1 όπως διαμορφώθηκε από το δεύτερο λεπτό παρέμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Ραμίρεθ): Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Καρασαλίδης, Σταρτζεόν, Κοβάσεβιτς, Φοσέ (64’ Τζουρίσκοβιτς), Τεσέιρα (76’ Ρενέλα), Μαλεζάς (46’ Φασίδης), Τέρκι, Λισγάρας, Ντε Αμορίμ

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ (64’ Μπα), Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (68’ Λάρσον), Ντιγκινί, Μπρούνο Γκάμα (82’ Σόουζα), Ιντέγε