Οι πρώτοι των 5 χλμ στον 8ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης

ΡΕΠΟΡΤΑΖ 19.10.2019 | 21:46 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

ΘΑΝΑΣΗΣ ΜΥΛΩΝΑΣ || [email protected]

Την αψίδα του τερματισμού στον Λευκό Πύργο πέρασε πρώτος ο Κώστας Γκελαούζος της “Arla Protein Running Team”, με νέο εντυπωσιακό ρεκόρ αγώνων (14:09). Στο βάθρο τον ακολούθησαν ο Χρήστος Παπούλιας (14:49) και ο Νίκος Σταμούλης (14:57).

Στις γυναίκες, ταχύτερη όλων ήταν η 14χρονη Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη (17:16), αφήνοντας δεύτερη τη Φωτεινή Μυστακίδου (17:27) και τρίτη την Κατερίνα Κουτλή της “Arla Protein Running Team” (17:52).

Οι αριθμοί των συμμετεχόντων

Η μεγαλύτερη νυχτερινή γιορτή της χώρας είχε και πάλι εκπληκτικά μεγέθη συμμετοχών, που ήταν αυξημένα συγκριτικά με τα προηγούμενα χρόνια: Οι δρομείς που ολοκλήρωσαν την εγγραφή τους έφτασαν τελικά τους 16.040 (3.680 εγγεγραμμένοι στον Ημιμαραθώνιο και 12.360 στον Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μ.), ενώ εκκίνηση πήραν 15.736 δρομείς που παρέλαβαν τον εξοπλισμό τους από το Κέντρο Εγγραφών (3.555 στον Ημιμαραθώνιο και 12.181 στον Δρόμο 5.000 μ.).

Σε όλους αυτούς προστέθηκαν τουλάχιστον 3.000 συμμετέχοντες ακόμη, που έτρεξαν στο πλευρό των εγγεγραμμένων δρομέων χωρίς να φέρουν τον αγωνιστικό εξοπλισμό, ωθούμενοι από τις καταπληκτικές καιρικές συνθήκες, αλλά και με δεδομένο ότι οι τελευταίες διαθέσιμες θέσεις που είχαν διατεθεί το προηγούμενο διήμερο από το Κέντρο Εγγραφών έγιναν ανάρπαστες μέσα σε ελάχιστες ώρες και δεν στάθηκαν αρκετές για να καλύψουν την τεράστια ζήτηση.