Basketball Champions League: Δύσκολη κλήρωση για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Προμηθέα

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 11.7.2018 | 14:32 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

Basketball Champions League: Δύσκολη κλήρωση για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Προμηθέα

THESSNEWS-DESK

Δύσκολη μπορεί να χαρακτηριστεί η σημερινή κλήρωση του Basketball Champions League για όλες τις ελληνικές ομάδες που θα συμμετέχουν στην επόμενη διοργάνωση.


Η κάτοχος του τροπαίου, ΑΕΚ, θα βρεθεί στον ίδιο όμιλο με τη Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση, ενώ στο ίδιο γκρουπ βρίσκεται και η Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Στον δρόμο του ΠΑΟΚ είναι μεταξύ άλλων η Βενέτσια, αλλά και η ισπανική Τενερίφη, ενώ ίσως την πιο δύσκολη αποστολή θα έχει ο Προμηθέας, που κληρώθηκε στον ίδιο όμιλο με τις Μπεσίκτας, Στρασμπούρ, αλλά και τη Βίρτους Μπολόνια του Κέβιν Πάντερ.

Όσον αφορά τον Άρη, θα αντιμετωπίσει στον πρώτο προκριματικό γύρο τη Ντιναμό Τιφλίδας, με τη συνέχεια να περιλαμβάνει ταξίδι σε Οπόρτο ή Νίζνι Νόβγκοροντ και στο... βάθος τον πρώτο όμιλο, όπου θα τον περιμένουν ομάδες όπως η Μπάνβιτ, η Λε Μαν και η Λούντβιγκσμπουργκ.

Η φάση των ομίλων θα αρχίσει στις 9 Οκτωβρίου και στη φάση των «16» θα προκρίνονται οι πρώτοι τέσσερις από κάθε γκρουπ.

Οι όμιλοι :

Πρώτος

Λούντβιγκσμπουργκ
Μπάνβιτ
Αβελίνο
Βέντσπιλς
Άνβιλ
Λε Μαν
Νικητής 21
Νικητής 23

Δεύτερος

Βενέτσια
ΠΑΟΚ
Τενερίφη
Όπαβα
Χάποελ Χολόν
Βόννη
Νικητής 20
Νικητής 19

Τρίτος

Μπάμπεργκ
Νίμπουρκ
ΑΕΚ
Ντιζόν
Χάποελ Ιερουσαλήμ
Φουενλαμπράδα
Εσκισεχίρ
Νικητής 22

Τέταρτος

Νεπτούνας
Μπεσίκτας
Στρασμπούρ
Βίρτους Μπολόνια
Ολίμπια Λιουμπλιάνας
Προμηθέας
Οστάνδη
Νικητής 24

1ος προκριματικός γύρος (20-22/09)

1. Λέστερ - Μπάκεν Μπέαρς
2. Φρίμπουργκ - Αφτοντόρ
3. ΑΕΚ Λάρνακας - Αντβέρπ
4. Ντιναμό Τιφλίδας - Άρης
5. Νόρκεπινγκ - Εστουντιάντες
6. Κάρχου - Οραντέα
7. Καντού - Σολνόκι
8. Χάποελ Τελ Αβίβ - Σαρλερουά
9. Σιαουλιάι - Λουκόιλ
10. Τορούν - Τσμόκι Μινσκ
11. Πόρτο - Νίζνι Νόβγκοροντ
12. Πρίστινα - Γκρόνιγκεν

2ος προκριματικός γύρος (25-28/09)

13. Νικητής 7 - Νικητής 3
14. Νικητής 10 - Νικητής 5
15. Νικητής 9 - Νικητής 6
16. Νικητής 8 - Νικητής 1
17. Νικητής 11 - Νιητής 4
18. Νικητής 12 - Νικητής 2

3ος προκριματικός γύρος (01-04/10)

19. Νικητής 19 - Σακάρια
20. Νικητής 15 - Ναντέρ
21. Νικητής 16 - Μούρθια
22. Νικητής 13 - Λιετκαμπέλις
23. Νικητής 17 - Παρτούμπιτσε
24. Νικητής 14 - Μπαϊρόιτ

THESSNEWS / NEWSLETTER


Επάνω