Αποκλείστηκε από το Champions League o ΠΑΟΚ! Έχασε 3-2 από τον Άγιαξ (ΦΩΤΟ+VIDEO)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 13.8.2019 | 23:26 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

THESSNEWS-DESK

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αποκλείστηκε από το Champions League, καθώς ηττήθηκε με 3-2 στο Άμστερνταμ από τον Άγιαξ. Η ολλανδική ομάδα σε συνδυασμό με το 2-2 της Τούμπας, είναι αυτή που παίρνει το εισιτήριο για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Στο 23' ο Μπίσεσβαρ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής σούταρε με το εξωτερικό κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άγιαξ για το 0-1!

Στο 30' ο Ζίγετς σούταρε με τον Πασχαλάκη να σώζει με εντυπωσιακό τρόπο, αλλά στη συνέχεια ο Ελ Καντουρί έσπρωξε τον Νέρες και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τάντιτς έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία, ο Πασχαλάκης έπεσε σωστά και κράτησε το 0-1!

Στο 41' ο Μπλιντ προσπάθησε να περάσει την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αυτή βρήκε στο χέρι του Μπίσεσβαρ και ο ρέφερι έδειξε ξανά την άσπρη βούλα. Ο Τάντιτς πέταξε την μπάλα στο κέντρο, ο Πασχαλάκης έπεσε και πάλι στα δεξιά κι ο Άγιαξ έκανε το 1-1

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το ισόπαλο σκορ, 1-1.

Μεγάλη ευκαιρία είχε ο ΠΑΟΚ στο 53'. Ο Μπίσεσβαρ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Πέλκας για λίγο δεν έφτασε στην μπάλα η οποία πέρασε παράλληλα από την εστία του Ονάνα!

Στο 79' ο Ταλιαφίκο με κεφαλιά έκανε το 2-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 84' οι γηπεδούχοι κέρδισαν ξανά πέναλτι. Πάλι το ίδιο σκηνικό, με τον Τάντιτς απέναντι στον Πασχαλάκη. Ο Σέρβος επιθετικός ευστόχησε και έγραψε το 3-1.

Άυτό που κατάφερε η ομάδα της Θεσσαλονίκης στα λίγα λεπτά που είχαν μείνει, είναι να πετύχει κι άλλο γκολ, ξανά με τον Μπίσεσβαρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις

ΑΓΙΑΞ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Φέλτμαν, Φαν ντε Μπέεκ (89’ Ντε Βιτ), Νέρες (78’ Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζράουϊ, Μπλιντ, Μάριν (46’ Ντεστ), Μαρτίνεζ, Ζίγετς, Ταλιαφίκο.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (79’ Μίσιτς), Καντουρί, Ζαμπά (71’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις

Έτσι, ο νταμπλουχος Ελλάδας, θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Europa League και εκεί θα βρει αντίπαλό του την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι Σλοβάκοι επικράτησαν στην Ιρλανδία με 3-1 της Ντάνταλκ και πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Στο πρώτο ματς η Σλόβαν είχε κερδίσει με 1-0 και με τη σημερινή της νίκη πέρασε πανηγυρικά στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Ρατάο (12′), Κάβριτς (33′) και Ντάνιελ (93′) τα γκολ της προσεχούς αντιπάλου του ΠΑΟΚ.

Το Άμστερνταμ «μετατράπηκε» σε Θεσσαλονίκη από τους φίλους του ΠΑΟΚ (VIDEO)