Έχασε ο Άρης από τον Ήφαιστο Λήμνου

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 20.4.2019 | 21:30 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

THESSNEWS-DESK

Ηττήθηκε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη  με 73-64 στο κλειστό της Λήμνου,  «Νίκος Σαμαράς», με τον Ήφαιστο να είναι ένα βήμα πιο κοντά στα πρώτα του   play offs.

Ο Άρης έκανε ένα κακό ξεκίνημα, με τους νησιώτες να προηγούνται με 18-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και τους «κίτρινους» να μην ανταποκρίνονται μέχρι και το 7ο λεπτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά με 18-19 στο 13' και έβαλε το τελευταίο καλάθι του στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, μπαίνοντας στα αποδυτήρια με 31-30, υπέρ του Ήφαιστου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ήφαιστος Λήμνου μπήκε δυναμικά με το σκορ στο 28' να γίνεται  50-40 με εξαιρετική εμφάνιση του Φρεϊμάνις. Η τρίτη περίοδος τελείωσε  με σκορ 52-44 και μια πολύ καλή εμφάνιση της Λήμνου.

Στο 34' ο Φρεϊμάνις ήταν «ζεστός» και με προσωπικές ενέργειες οδήγησε τον Ήφαιστο πάλι στο +10 (59-49). Ο Έβανς, αποδείχτηκε επίσης καλό «χαρτί» για τους νησιώτες,παρόλο που ο  Άρης μείωσε σε 63-57 στο 37'. Ο Ήφαιστος Λήμνου, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και με τρίποντο του Δημήτρη Σταμάτη (70-59, 39’), σφράγισε τη νίκη του και την 7η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-30, 52-44, 73-64