Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ που… βλέπει τους τελικούς

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 15.4.2019 | 20:30 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

ΤHESSNEWS-DESK

Ακόμα ένα βήμα για την πρόκριση του στον τελικό της Volley League έκανε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 3-1 της Κηφισίας στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων.

Έτσι ο Δικέφαλος χρειάζεται ακόμα μια νίκη προκειμένου να βρεθεί για ακόμη μια χρονιά στα τελικά των Play off.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τους τελευταίους (22-22) κρίσιμους πόντους. Εκεί ο Δικέφαλος, έχοντας καλύτερες επιλογές στο επιθετικό του κομμάτι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να κάνει το 1-0.

Το… σκηνικό διατηρήθηκε και στο δεύτερο σετ, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του και να ισοφαρίζει σε 1-1 με το υπέρ του 25-22.

Σύμφωνα με το sfina.gr, το τρίτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για την Κηφισιά που κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με έξι πόντους. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με επίθεση διαρκείας έφτασε στην ανατροπή. Μάλιστα οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να περάσουν και μπροστά (20-19, 22-21) και στη συνέχεια να πάρουν το σετ μετ 25-21.

Έχοντας πάρει το προβάδισμα στα σετ, οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στο τέταρτο και τελευταίο σετ, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη με το επιμέρους σκορ να διαμορφώνεται στο 25-18.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 25-21, 25-18