Νίκησε 3-0 ο Άρης τον Αστέρα στη Τρίπολη (ΦΩΤΟ+VIDEO)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ 11.2.2019 | 21:36 Στείλτε το με email Εκτυπώστε το

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΝΑΡΙΤΙ || [email protected]

Το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη «τιμώρησε» την πρώην ομάδα του Έλληνα τεχνικού και με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Αρκαδία.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης  δεν χρειάστηκε ούτε δέκα λεπτά για να ανοίξει το σκορ και μόλις 9', ο νεοαποκτηθείς, Λάρσον, έκανε το 0-1.

Στο 23' ο Ντιγκινί με το τέταρτο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα έκανε το 0-2.

Το «κερασάκι στη τούρτα» στο πρώτο ημίχρονο το έβγαλε ο συνήθης ύποπτος, Ματέο Γκαρσία. Ο Αργεντινός έκανε το 0-3, φτάνοντας έτσι τα 8 τέρματα στη Super League.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον Αστέρα να έχει την υπέροχη, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα που θα τον ξανά έβαζε στη διεκδίκηση τουλάχιστον ενός βαθμού από αυτό το ματς.

Έτσι οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πάρουν τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς σε μια δύσκολη έδρα και να αυξήσουν την διαφορά στους τέσσερις βαθμούς από τον τέταρτο Παναθηναϊκό, ενώ απέχουν τέσσερις από την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα που κατέχει ο Ατρόμητος.

Να σημειώσουμε πως ντεμπούτο με την φανέλα του Άρη έκανε ο Γιάννης Φετφατζίδης. Ο έλληνας μεσοεπιθετικός αντικατέστησε τον Λάρσον στο 74'.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Πασαλίδης, Βλάχος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Ρόλε, Καλτσάς (85' Δουβίκας), Φερνάντεθ (70' Τσιλιανίδης), Μανιάς.

Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Μπάσα (57' Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Λάρσον (74' Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Τόνσο (84' Βέλεθ).